Yumurta sarisinin ne tür faydalari var?

  , yumurtanın faydaları , yumurtanın sarısı faydaları , lutein faydaları , yumurta sarısının yararları , yumurtanin sarisinin faydalari , yumurta sarısının faydası , yumurta sarisi faydalari , yumurta sarisinin yararlari , yumurta sarisinin faydasi , yumurta sarısının yararı , yumurtanın sarısında neler var , yumurtanın sarısının yararları , yumurtanın sarısı yararları , erkeklerde yumurtanın faydaları , yumurtanin faydalari , yumurtasarisininzararlari ,

Ülkemizdeki bazı firmaların ürettiği yumurtaların sarısında, göz ve kalp-damar sağlığı açısından büyük önem taşıyan lutein ve zeaksantin gibi önemli antioksidanlar bulundu. Buna göre yumurtanın sarısı ne kadar koyu ise lutein miktarının o kadar yüksek olduğu bildirildi.Yumurta sarısına rengi veren maddelerinin düzeylerinin ortaya konulduğu anlaşılan araştırmalarda yumurta sarısında lutein, zeaksantin gibi önemli antioksidanların bulunduğunu bildirdi.
Lutein ve zeaksantinin, yumurta rengine katkısının ve antioksidan etkilerinin yanı sıra hayvan sağlığı açısından verimliliği artıran bileşenler oluşmakta.


Rengi sağlayan bu iki maddenin oranının metabolizma açısından önemli olduğuna dikkat çekmekte.


''Türkiye'deki yumurtalarda ilk kez lutein ve zeaksantin arandı, incelendi. Lutein miktarı, yurt dışındaki yumurtalara oranla oldukça yüksek çıktı. Bu oldukça iyi bir gelişme. Ayrıca özellikle de luteinin göz sağlığı açısından kataraktı ve maküler dejenerasyon riskini (AMD) azalttığı biliniyor. Kalp-damar sağlığı açısından olumlu yararları da bulunuyor. Kaynama ve rafadan pişirme yöntemleri sonucunda bu maddelerin miktarında çok büyük kayıp olmuyor.''
Tüketilen yumurtanın sarısı ne kadar koyu ise lutein miktarının o kadar yüksek olacağını vurgulandı.


''Bu çok önemli bir ayrıntı. Türkiye'de lutein ve zeaksantinin kodeksteki düzeyleri, yakında önem kazanacak. Lutein dozu gıda kodeksi açısından önemli olacak. Artık firmalar, gelecekte yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantin maddelerinin oranını belirtmek zorunda kalacak.''Doç. Dr. Tokuşoğlu, bu araştırmayı, Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Türkiye Şubesi Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay organizasyonunda 27-28 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirilen ve yurtdışından çok önemli yumurta uzmanlarının katıldığı ''Uluslararası Yumurta Sempozyumunda'' sunduğunu ve ilgi gördüğünü bildirdi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !